Bez obzira na brojna jezera u BiH, volimo barem nekoliko dana malo otići na more, a Makarska rivijera je najčešći izbor.
Naravno, želite povesti i dijete, a to znači da ćete morati pribaviti pasoš. Već sam spomenula da niste ovlašteni samostalno podnijeti zahtjev za pasoš, jer hranitelj nije istovremeno i staratelj djeteta, tako da morate prvo kontaktirati nadležnu službu za hraniteljstvo koja će vas povezati sa službenikom centra za socijalni rad koji je dodijeljen kao staratelj djeteta. Ja lično nisam imala nikakve poteškoće da dogovorim sa nadležnom starateljicom sve potrebne radnje za pribavljanje pasoša, pa smo to riješili bez problema.
Kada su formalnosti zadovoljene, od centra za socijalni rad ćete dobiti pismo da smijete prevesti dijete preko granice. Moje lično iskustvo je da mi to pismo niko nikad nije tražio, ali želim skrenuti pažnju da je propis takav da bi pismo trebalo imati. Detalje uvijek možete saznati od staratelja iz službe za socijalni rad kada budete pribavljali pasoš za dijete.
Formalnosti ste riješili, sada treba preći na teži dio: prevazilaženje straha od vode. Već sam pisala da se moje dijete ozbiljno plašilo vode. Naravno, htjela sam pomoći da se oslobodi tog straha i da nauči da pliva. Šlaufi su na lošem glasu, pa sam prvobitno pokušala da pomognem tako što sam kupovala dodatke koji se ne vežu za dijete, ali sam shvatila da je to pogrešan pristup.
Dijete prvo mora naučiti da se osjeća potpuno slobodno u vodi, a za to je ipak potreban šlauf, koji će mu dobar dio tijela uvijek držati izvan vode. Eventualne opasnosti od korištenja šlaufa ćete minimizirati tako što ćete konstantno biti uz dijete kada je u vodi. U mom slučaju, šlauf je veoma pomogao da umanji strah od vode kod djeteta, pa nije trebalo dugo da pređemo na mišiće kao pomoćno sredstvo. Njih smo koristili malo duže, ali ne predugo, jer je sa umanjenjem straha od vode i učenje plivanja postajalo sve jednostavnije, pa sada više ne moramo koristiti nikakva pomoćna sredstva u vodi.
Želim reći da ono što je obično izvikano kao opasno ne mora biti takvo ukoliko je naša pažnja posvećena djetetu. Nekada se čini da je to puno posla, ali svakako morate posebno paziti na dijete koje nije naučilo da pliva. Shvatila sam da je bolje pomoći mu da se potpuno oslobodi straha od vode. To ne znači da sada može da pliva potpuno bez nadzora. I ovako uvijek treba paziti, ali dijete je mnogo sigurnije sada kada je strah od vode otklonjen.
Ima još nešto što ćete morati uzeti u obzir kada ste na plaži: plaža je puna ljudi. Vaše dijete u početku neće znati da vodi računa da ne prska ljude, da pazi kuda hoda, i da u pravilu pazi da što manje ometa svijet oko sebe. Ne žurite sa nabavljanjem raznih prskalica, iako su iste uvijek zabavne djetetu, jer ćete vjerovatno morati da mu ih oduzmete kada pretjera sa prskanjem.
Iako ste došli na more da se odmorite, ne zaboravite da ćete morati posvetiti pažnju djetetu, kako da ga spriječite da se povrijedi, tako i da ga usmjerite u igranju na način da ta igra bude poučna i kreativna, a ne samo ometajuća za druge ljude na plaži.
Ako dijete bude htjelo tražiti školjke u pijesku, eto vam zabave (moje nije htjelo, ali se voljelo zabavljati u plićaku, što je isto dobro, samo treba paziti na sunce).
Zvuči komplikovano, ali zapravo i nije. Vi ste već dovoljno upoznali svoje dijete da mu znate skrenuti pažnju i umanjiti dosadu. Pazićete samo da uvijek bude namazano kremom i dovoljno zaštićeno od sunca i nećete imati previše poteškoća.
U večernjim satima ćete ga povesti u šetnju i na sladoled i imaćete sretno dijete na moru.
Leave a Reply
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.